"Wytrwałości i spokoju"
10 kwietnia 2020

W przedświątecznej atmosferze porozmawialiśmy z byłym zawodnikiem klubu, a obecnie szkoleniowcem zespołów młodzieżowych Podbeskidzia, Dariuszem Kołodziejem.

 

 

Dariusz Kołodziej to postać doskonale znana w środowisku piłkarskim, nie tylko na Podbeskidziu. Wieloletni zawodnik "Górali" reprezentował nasz klub zarówno w Ekstraklasie jak i w I Lidze. Obecnie, w charakterze szkoleniowca, stara się on przekazać swoją wiedzę i doświadczenie zawodnikom Akademii, którzy dopiero aspirują do gry na poziomie profesjonalnym. Trzeba jednak zauważyć, że obecna sytuacja nie ułatwia zadania ani trenerom, ani zawodnikom.

 

Chyba jak my wszyscy, nigdy w swojej karierze nie spotkałeś się z sytuacją pandemii, jaka obecnie ma miejsce. Jak sportowcy radzą sobie w zaistniałych okolicznościach?
 
-To prawda, nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji i tak naprawdę każdy pracuje na swój własny sposób, ponieważ nie ma skąd czerpać wzorców. Myślę, że najtrudniejsze w tym jest to, iż zawodnicy muszą pracować samodzielnie, a w dłuższym okresie czasu może być to bardzo trudne, zwłaszcza pod względem mentalnym. Przecież uprawiamy sport drużynowy i to w zespole, a nie w odosobnieniu, czujemy się najlepiej.
 
Jako szkoleniowiec w Akademii BBTS Podbeskidzie, także stoisz zapewne przed sporym wyzwaniem. W jaki sposób motywujesz podopiecznych do pracy?
 
-Nie ukrywam że jest bardzo trudno, nie jesteśmy nauczeni pracy zdalnej, a tylko w ten sposób możemy się obecnie komunikować. Jedyna opcja jaka jest, to przesyłanie konkretnych elementów planu szkolenia w postaci rozpisek treningowych, ewentualnie podpartych dodatkowym materiałem pokazowym, np. w postaci filmów z YouTube.
 
Na jakie elementy rozwoju zawodnika warto kłaść nacisk w obecnych warunkach?
 
-Niestety nie jest to najlepszy czas na rozwój, głównym powodem jest oczywiście przymusowa izolacja oraz brak miejsc i możliwości przeprowadzenia treningu piłkarskiego. W tych okolicznościach pozostaje doskonalenie techniki użytkowej na małej przestrzeni i motoryka- to są te aspekty na które warto zwracać teraz szczególną uwagę.
 
Przed nami święta wielkanocne. Co chciałbyś przekazać społeczności Podbeskidzia w tym wyjątkowym czasie?

-Przede wszystkim życzę wszystkim dużo zdrowia, bo to jest najważniejsze, oraz dużo wytrwałości i spokoju na ten czas. Oprócz tego życzę sobie oraz społeczności Podbeskidzia, abyśmy się mogli jak najszybciej spotkać.

 


Nowości

Wakacje z Podbeskidziem od najbliższej środy!

Gramy w Ekstraklasie!

Udanych wakacji!

Czerwiec pod znakiem egzaminów

Wychowankowie brylują w lidze

Piłkarskie, rodzinne tradycjeArchiwum