Okiem trenera - wywiad
29 października 2019

Tomasz Górkiewicz, były zawodnik Podbeskidzia a obecnie grający trener, opowiedział nam o swojej nowej roli w klubie.

 

 

 

Dariusz Drewniak

- Czy praca trenera to zajęcie o którym myślałeś od dawna?

Tomasz Górkiewicz

- Można powiedzieć, że ciągnie wilka do lasu. Grając zawodowo w piłkę zastanawiałem się co począć po zakończeniu kariery. Na pewno nie chciałem opuszczać Bielska-Białej, między innymi dlatego nie gram już zawodowo. Fakt, że związałem się z Podbeskidziem był naturalnym rozwiązaniem.

- Podjąłeś się pracy z grupami młodzieżowymi jako trener. Jakie są Twoje pierwsze wrażenia?

- Przejście z piłki seniorskiej do roli trenera grup młodzieżowych to nie taka prosta sprawa. Z pewnością praca z dziećmi i młodzieżą uczy cierpliwości. Staram się przekazać moim podopiecznym własne doświadczenie jako zawodnik, ale też sam uczę się tego fachu i zdobywam bezcenne doświadczenie. Myślę, że wszyscy odnoszą korzyści z tej współpracy.

- Oprócz trenowania młodzieży jesteś także grającym asystentem trenera Adriana Oleckiego w zespole rezerw. Jak udaje Ci się łączyć te funkcje?

- Przede wszystkim chcę pomóc wychowankom Akademii Podbeskidzia zaadaptować się w piłce seniorskiej. Chodzi mi tutaj o zachowania boiskowe jak i te poza boiskiem. Różnica pomiędzy piłką młodzieżową a zawodowym futbolem jest zasadnicza. Wraz ze sztabem akademii chcemy jak najlepiej przygotować zawodników na to, co będzie ich czekać w przyszłości. W tym aspekcie ważne są nie tylko umiejętności, ale też charakter i nastawienie do tego zawodu.

- Czy widzisz w zespole swoich następców? Zawodników, których oprócz umiejętności piłkarskich cechuje ogromne zaangażowanie i tzw. „góralski” charakter?

- To prawda, że charakter odgrywa ważną role w karierze piłkarza. Niektórzy twierdzą, że jest on ważniejszy niż talent i ja po części się z tym zgadzam, szczególnie jeśli chodzi o polską piłkę. Myślę, że są tu zawodnicy z potencjałem do gry w pierwszej drużynie. Dobrym przykładem jest Szymon Mroczko, który niedawno został zaproszony na treningi do zespołu trenera Brede. Ciężką pracą i determinacją można wiele osiągnąć.

- Dziękuje za rozmowę i życzę powodzenia w nowej roli.

- Dziękuje.


Nowości

Piłkarskie, rodzinne tradycje

Rekrutacja do Akademii

Trwa rekrutacja do 3 klasy szkoły podstawowej

Zdrowie priorytetem

Dbamy o bezpieczeństwo na treningach

Treningi w klubie wracająArchiwum