Przygotowanie motoryczne zawodnika - wywiad
23 października 2019

O roli treningu motorycznego w szkoleniu młodzieży porozmawialiśmy z trenerem Akademii- Dominikiem Chałupnikiem.

 
 
 
-Dariusz Drewniak
Trening motoryczny odgrywa coraz większą rolę w piłce nożnej. Zawodnicy są coraz szybsi, silniejsi.
 
-Dominik Chałupnik
Zgadza się. Obecnie trening motoryczny jest podstawą do uprawiania piłki nożnej, czy sportu w ogóle, na poziomie profesjonalnym. Bez dobrego przygotowania fizycznego nie da się zrealizować pełnego potencjału zawodnika. Należy też pamiętać, że jednym z bardzo ważnych aspektów takiego treningu jest prewencja urazów i kontuzji, co potwierdzają liczne badania naukowe.
 
Na jakich elementach treningu motorycznego skupiasz się w swojej pracy z uczniami SMS BBTS Podbeskidzie?
 
Jest to szerokie zagadnienie, gdyż praca z każdą grupą wiekową ma inną charakterystykę. W młodszych grupach nauczamy prawidłowych wzorców ruchowych i wykonywania ćwiczeń bez obciążenia. W grupach juniorskich ta praca się zmienia. Wprowadzamy adekwatne obciążenie w celu budowania siły, mocy, a co za tym idzie, szybkości. Na zajęciach optymalnie wykorzystujemy czas pracy aby maksymalizować możliwości zawodników, wykraczamy poza strefę komfortu. Z każdym treningiem chcemy być lepsi.
 
Wydaje się, że poziom i wykształcenie trenerów przygotowania motorycznego w Polsce regularnie się podnosi. Z jakich wzorców Ty korzystasz w swojej pracy?
 
Zgadza się, jest coraz więcej szkoleń i kursów dla trenerów przygotowania motorycznego. Ja osobiście korzystam z modelu treningu amerykańskiej szkoły- Athlete Performance oraz EXOS. Trzeba jednak nieustannie się doskonalić. Sam regularnie uczestniczę w szkoleniach krajowych jak i zagranicznych, zarówno jako słuchacz jak i prelegent. Już wkrótce będę miał przyjemność podzielić się swoją wiedzą ze słuchaczami konferencji szkoleniowej w Tychach.
 
W kontekście pracy w Podbeskidziu, jak najlepiej przygotować juniora do wejścia w piłkę seniorską?
 
To niezwykle istotna kwestia dla młodego zawodnika, zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Kluczową różnicą jest intensywność treningu- w seniorach jest ona znacznie większa. Młodego zawodnika trzeba umiejętnie wprowadzać na ten poziom. Musi on umieć pokonywać kolejne bariery, jakie przed nim staną. Równie ważne jest tu przygotowanie mentalne. Młody zawodnik zderza się z nieco inną rzeczywistością, oczekiwania i presja wyniku są większe. Odpowiednie nastawienie mentalne jest bardzo ważne, co obserwuję pracując nie tylko z piłkarzami, lecz także z narciarzami czy przedstawicielami sportów walki. Aby zdobywać medale na arenie ogólnopolskiej czy też poza granicami kraju, trzeba być na to gotowym pod każdym względem.  
 
W takim razie dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów w pracy z młodzieżą Akademii.
 
Dziękuję bardzo. 

 


 

 


Nowości

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

"Dobra rozgrzewka i regeneracja to podstawa"

Trenerzy Akademii szkolili się w Niemczech

Udany występ orlików w prestiżowym turnieju

Michał Batelt trenuje z I drużyną Podbeskidzia

Nasz człowiek w Barcelonie!Archiwum