SMS BBTS Podbeskidzie – gdzie grają nasi?
24 października 2018

Konrad Gutowski, Mikołaj Gibas, Szymon Jarosz, Maciej Felsch – nasi wychowankowie budują sobie mocną markę grając w klubach I i II-ligowych.

W obliczu niedawnego powołania wychowanka akademii BBTS Podbeskidzie do reprezentacji Polski U20 warto przypomnieć, że na poziomie centralnym w piłce seniorskiej występuje obecnie całkiem niemała liczba zawodników, którzy piłkarskiego fachu uczyli się właśnie w tym ośrodku piłkarskim w Bielsku-Białej.

Bez wątpienia występy Konrada Gutowskiego (ur.1999) w minionych miesiącach w barwach Widzewa Łódź odbiły się niemałym echem w piłkarskim środowisku nie tylko południowej Polski, lecz także nieco dalej.  Znakomitą formę wychowanka Szkoły Mistrzostwa Sportowego BBTS Podbeskidzie dostrzegli także trenerzy Polskiej kadry do lat 20, z Jackiem Magierą na czele. Efektem tego zainteresowania było powołanie pochodzącego z Kobiernic zawodnika na mecze towarzyskie z Czechami (3:0 dla Polski) i Holandią (1:4). Przypomnijmy, że Gutowski po przejściu do łódzkiego klubu niemal z marszu stał się jednym z motorów napędowych lidera II ligi, co potwierdzają liczby: 14 pełnych występów ligowych, a także  5 zdobytych bramek. Jak na debiutanta całkiem dobrze. Wymagająca łódzka publiczność, która w liczbie ponad 16 tysięcy kibiców dopinguje swój zespół na własnym stadionie z pewnością wyryła już w pamięci nazwisko swojego nowego skrzydłowego. A to jest dopiero początek!

Obok sukcesu Konrada można stwierdzić, że po cichu do zespołu Widzewa wszedł inny wychowanek BBTS Podbeskidzie, Mikołaj Gibas (ur. 1998). Niegdyś u progu debiutu w pierwszym zespole górali, zawodnik pochodzący z Żywca także zanotował już pierwsze występy w łódzkim klubie, a łącznie zaprezentował się w walce o ligowe punkty już siedmiokrotnie, w tym dwa razy w wyjściowej jedenastce. Znając możliwości Mikołaja, dobre warunki fizyczne, zacięcie w grze obronnej oraz precyzyjne dalekie podanie można przypuszczać, że kibice z lidera II ligi również będą mieli z tego zawodnika wiele pociechy.

Szymon Jarosz (ur. 1997) to jeden z młodych zawodników, który już od kilku lat dobrze radzi sobie w piłce seniorskiej na poziomie ogólnopolskim, a przed obecnym sezonem zasilił szeregi Stomilu Olsztyn. Po odejściu z Podbeskidzia, w którym pod fachowym okiem trenerów szkolił się przez równych 10 lat, Jarosz zasilił zespół II-ligowego Nadwiślana Góra. Mimo iż nominalną pozycją Szymona jest środek defensywy, trenerzy nie bali stawiać się na tak młodego zawodnika. Dobre występy w śląskim klubie przyniosły zawodnikowi zainteresowanie Stali Stalowa Wola dokąd Szymon trafił w sezonie 2016/17. W międzyczasie bielszczanin zanotował występy w reprezentacji Polski U18, gdzie m.in. dwukrotnie wystąpił w meczach przeciwko reprezentacji Anglii. O tym, że wychowanek bielskiej SMS BBTS jest wszechstronnie wyszkolony mogli przekonać się kibice Stali w decydującej części minionego sezonu, kiedy to znakomite występy Jarosza poparte strzeleniem trzech bramek w decydujących meczach rundy wiosennej oznaczały utrzymanie II ligi w Stalowej Woli.  Z kolei dla samego zawodnika sezon zakończył się awansem sportowym, gdyż bielszczanin podpisał kontrakt z I ligowym zespołem z Olsztyna, gdzie do tej pory zdążył rozegrać trzy pełne spotkania.

Maciej Felsch (ur. 1998) to drugi wychowanek BBTS Podbeskidzie, który, podobnie jak Konrad Gutowski, swą przygodę z piłką rozpoczynał w niedalekich Kobiernicach. Obecnie Maciek występuje w drugoligowym zespole Elany Toruń, z którym zajmuje drugie miejsce w ligowej stawce. Rosły defensor zaliczył debiut w pierwszym zespole Podbeskidzia pod wodzą trenera Leszka Ojrzyńskiego w sezonie 2014/2015 mając zaledwie 17 lat, a w pucharowym meczu z Legią przy Łazienkowskiej niemal doprowadził do remisu atomowym strzałem z dystansu w ostatniej akcji meczu. Maciej ma za sobą występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski, a ciężka i konsekwentna praca doprowadziła go do gry na arenach drugoligowych. Znając jednak potencjał i upór zawodnika, a także jego ponadprzeciętne warunki fizyczne, należy wierzyć, że wychowanek bielskiej akademii nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w piłce seniorskiej.


To tylko kilka najświeższych przykładów tego, że praca w Szkole Mistrzostwa Sportowego BBTS Podbeskidzie przynosi pozytywne efekty. Jesteście ciekawi, kto jeszcze w naszym klubie zbierał piłkarskie szlify? Poznajcie naszych pozostałych wychowanków! 


Nowości

Sportowy lockdown do 18 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

Zdrowych i radosnych świąt!

Zajęcia sportowe akademii wstrzymane

Rozgrywki młodzieżowe zostały wstrzymane

Reprezentanci zagrali na remisArchiwum